بهترین راهنمای خرید برنج فجر دشت گلستان 1400

برنج فجر شالیکوبی دشت گلستان

برنج فجر به عنوان یک رقم پر محصول برنج ایرانی توسط موسسه تحقیقات ایران در سال ۱۳۸۰ با ایجاد تغییرات ژنتیکی بر روی برنج های با کیفیت در جهت بهره برداری بیشتر به کشاورزان معرفی و کشت شد.

برنج فجر به عنوان یک رقم پر محصول برنج ایرانی توسط موسسه تحقیقات ایران در سال 1380 با ایجاد تغییرات ژنتیکی بر روی برنج های با کیفیت در جهت بهره برداری بیشتر به کشاورزان معرفی و کشت شد.

برنج فجر مال کجاست؟! برنج فجر متعلق به منطقه خاصی نیست و به دلیل دیررس بودن معمولا در مناطق کوهستانی و سرد کشت می شود. این برنج نخستین بار در استان مازندران کشت شده است ولی امروزه بیشتر در استان گلستان کشت و برداشت می شود.

برنج فجر از نظر عطر و طعم و کیفیت پخت خیلی به برنج طارم نزدیک است و برای افرادی که به دنبال مصرف یک برنج ایرانی با کیفیت هستند که قیمت بالایی نیز نداشته باشد بهترین انتخاب است و برخلاف برنج‌ های ارزان قیمت دیگر مثل شیرودی و ندا بعد از پخت سفت و خشک نمی‌ شود. به دلیل  پخت خوب، قد کشیدن و ری کردن عالی و همچنین قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن آن بیشتر توسط رستوران ها، تالارها، سازمان ها و ارگان های دولتی با مصارف بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا برنج فجر شمال تراریخته است؟

برنج فجر دارای بالاترین کیفیت پخت میان برنج های پر محصول ایرانی است. که در سال ۱۳۹۴ در شالیزارهای استان مازندران مساحت زیادی را به خود اختصاص داده و بخش زیادی از نیاز داخلی کشور به برنج را برطرف کرده است. برنج فجر جزء برنج های اصلاح شده می باشد و هیچ ارتباطی با برنج های تراریخته ندارد، منبع ماده ژنتیکی آن اصلاح شده و موجب ایجاد صفات مطلوب متعددی مثل کیفیت پخت مطلوب، عملکرد بالا و مقاومت به بیماری بلاست شده است.

انواع برنج فجر شمال

برنج فجر با توجه به محلی که کشت می شود، آب و هوای منطقه و نوع آب رسانی به محصول به انواع مختلف از نظر کیفیت و عطر و بو تقسیم می شود. برنج فجر را در بازار با نام های مختلفی می یابید که تمام آن ها معمولا کیفیت پخت یکسانی دارند.

دو نوع برنج فجر سوزنی داریم که هر دو جزو برنج فجر معطر ممتاز هستند و هر دو از نظر ظاهری تا حدود بسیار زیادی شبیه بهم هستند.

در برخی از مناطق استان گیلان به صورت محدود برنج فجر عطری کشت می شود و به برنج فجر گیلان معروف است که بسیار با کیفیت بوده و قیمت مناسبی دارد.

کیفیت برنج فجر سوزنی

برنج فجر سوزنی درجه یک و اعلاء از لحاظ کیفیت پخت و طعم بسیار مناسب و عالی می باشد. این برنج از خانواده طارم هاشمی بوده و تنها از لحاظ میزان عطر نسبت به آن تفاوت دارد.
قیمت بسیار مناسب و به صرفه و همچنین پخت آسان و راحت این برنج سبب شده است تا این نوع از برنج در رستوران‌ هایی که از برنج ایرانی استفاده می کنند طرفداران زیادی پیدا کند. از ویژگی های این برنج می توان به طعم بسیار دلپذیر و ظاهر مناسب و پخت آسان اشاره کرد.

بهترین برنج فجر کدام است؟

برنج های فجر در دوره های 70 روزه و 90 روزه کشت می شوند. بذر های 90 روزه دارای عطر مطلوبی هستند که در بذر های 70 روزه چنین نیست. از طرفی برنج فجر گلستان به دلیل عطر، طعم و کیفیت بالاتری که نسبت به برنج های گیلان و مازندران دارد از بهترین های برنج فجر به حساب می آید. شما می توانید با در نظر گرفتن شکل ظاهری، خصوصیات برنج و قیمت آن برای خرید بهترین برنج فجر اقدام کنید.

خصوصیات و ویژگی های برنج دانه بلند فجر

برنج فجر ظاهری مشابه به خنجر و شمشیر دارد که از سمت انتهای آن تا سر برنج به آرامی باریک و سوزنی می شود و یک طرف آن نیز دارای کمی فرورفتگی است. دانه این برنج در رنگ های سفید مایل به کرم و روغنی در بازار برنج یافت می شود. طول دانه خام آن 8 میلیمتر بوده و بعد از پخت طول آن به 10.3 میلیمتر و عرض آن به 2 میلیمتر می رسد. این رقم از ارقام برنج پس از ماندن و گذشتن از زمان برداشت مقداری عطر و طعم نیز می گیرد که این ویژگی باعث می شود این برنج از مشتریان بیشتری نسبت به دیگر برنج های پرمحصول برخوردار باشد.

تفاوت برنج فجر و شیرودی

تمام برنج های ایرانی با کیفیت و مرغوب هستند، اما برخی افراد مایلند بهترین برنج ایرانی را بخرند. برنج فجر و برنج شیرودی جزء برنج های ایرانی پر فروش هستند که برنج شیرودی یا استخوانی شیرودی محصول استان مازندران است و کشاورزان آمل، چالوس و تنکابن بیشتر از سایر مناطق به کشت آن می پردازند.

از لحاظ ویژگی‌های ظاهری برنج شیرودی برنجی ممتاز محسوب می‌شود و دانه‌ های این برنج پس از پخت به شکل قابل توجهی قد می‌ کشند.
برنج فجر بیشتر در استان گیلان تولید می‌ شود اما کشاورزان مازندران به ویژه شهرستان آمل و فریدونکنار نیز تا حدودی نسبت به تولید آن مشغول هستند.
برنج شیرودی توانسته نظر خیلی از ارگان ها و سازمان ها را جلب کند، این برنج نسبت به برنج خارجی کیفیت بالاتری دارد ولی نسبت به برنج فجر از عطر و طعم کمتری برخودار است.

خرید برنج فجر و برنج شیرودی

شما می توانید با اطمینان کامل محصول تضمینی و مرغوب را از شالیکوبی دشت گلستان تهیه نمایید. محصول در سریع ترین زمان ممکن و درب منزل به دست شما عزیزان تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت واتساپ
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید
شروع مکالمه
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟
Call Now Button