برداشت برنج چگونه است؟

برداشت برنج

 تعیین زمان برداشت

مراحل

1. خشک کردن مزرعه (کشیدن آب از مزرعه)

7-10 روز قبل از زمان برداشت مورد انتظار، عملیات خشک کردن مزرعه صورت می گیرد. خشک کردن مزرعه رسیدن شلتوک را تسریع می کند و شرایط را
برای برداشت بهبود می بخشد.

2. بازرسی دانه های قسمت فوقانی خوشه افشان

هفت روز قبل از زمان برداشت مورد نظر، هر روز مزرعه را بازبینی کنید.
خوشه های افشان با حداکثر رسیدگی را انتخاب کنید. تعدادی شلتوک را انتخاب کرده و پوسته آنها را جدا کنید. شفافیت و سختی آنها را بررسی کنید. دانه های آماده برداشت سخت و شفاف هستند. حداقل 80 درصد بخش بالایی خوشه ها باید به رنگ کاه باشد.

3. بازرسی دانه های واقع در پایه خوشه افشان

از خوشه ای که قبلا انتخاب کردید استفاده کنید. اگر بیشتر دانه های پایه خوشه در مرحله خمیری سخت قرار داشته باشند آماده برداشت هستند. ساقه ها و برگ های زرد شده معمول ترین علامت آمادگی محصول برای برداشت است.

برداشت

برداشت برنج

مراحل

1.  یک کپه از گیاه را در دست بگیرید.

گیاه را از محل 20 سانتی متری بالای پایه آن به نحوی در دست بگیرید که شصت دستتان به طرف شما باشد.

2.  توسط داس کپه گیاه را با یک ضربه قطع کنید.

دسته برداشت شده را بالای کاه باقی مانده بگذارید. لبه تیغه را پایین تر از جایی که گیاه را در دست گرفته اید قرار دهید تا انگشتان شما ضربه ای نبیند.
کپه برداشت شده را در دست گرفته و به سمت کپه بعدی حرکت کنید. کپه بعدی را در دست گرفته و به روش گفته شده آن را قطع کنید. به سمت کپه بعدی حرکت کنید و قطع کردن را ادامه دهید تا زمانی که دستتان پر شود.
اگر راست دست هستید گیاهان برداشت شده را در سمت چپ تان توده کنید و اگر چپ دست هستید در سمت راست تان توده کنید. برای خشک شدن بهتر توده های برداشت شده را پراکنده کنید. هرگاه یک ردیف را برداشت کردید به ردیف بعدی بروید.

3. حمل گیاهان برداشت شده

اگر وضعیت آب و هوایی مناسب بود، محصول برداشت شده را یک تا دو روز در مزرعه باقی بگذارید تا خشک شود.
پس از برداشت محصول، آن را به دقت جمع آوری کنید و به مکان خرمن کوبی حمل کنید. کپه ها را به نحوی روی هم انباشت کنید که انتهای خوشه آنها به یک جهت باشد.

4. گیاهان برداشت شده را دسته کرده و روی هم توده کنید.

اگر نمی توانید بلافاصله عملیات خرمن کوبی را انجام دهید محصول برداشت شده را به صورت دسته هایی در مکان خشک روی هم توده کنید.
اگر می خواهید یک توده مدور داشته باشید انتهای خوشه ها را به سمت مرکز قرار دهید. اگر می خواهید توده مکعبی ایجاد کنید کپه ها را به پهنای دو دسته به نحوی روی هم قرار دهید که انتهای خوشه ها وسط باشد.
در هر دو حالت دانه ها باید از حمله موش ها، پرندگان و سایر آفات محافظت شوند. پوشاندن توده محصول در قسمت فوقانی و تحتانی توسط کاه و کلش باعث محافظت آن در برابر باران می شود.

سه فایده برداشت به موقع برنج

برداشت به موقع موارد زیر را تضمین می کند:

  • کیفیت مطلوب شلتوک
  • فروش بیشتر
  • مورد پسند مشتری واقع شدن

اگر محصول رسیده آماده برداشت در مزرعه رها شود و برداشت نگردد چه اتفاقی می افتد؟
در نتیجه صدمات ناشی از موش ها، پرندگان، حشرات، خرد شدن، خوابیدگی، ریزش و آب و هوای نامطلوب، ضایعات و تلفات شلتوک حاصل خواهد شد.

آیا دانستن دوره رشد یک واریته خاص، راهنمای معتبری در تعیین زمان برداشت محسوب می شود؟
خیر، فاکتورهای دیگری باید مد نظر قرار گیرد، بازرسی عملی خوشه ها معتبرترین راهنما در انتخاب زمان برداشت می باشد.

هنگام مشاهده خوشه ها برای تعیین زمان برداشت چه چیزی را در بخش بالایی و پایه خوشه جستجو می کنید؟
خوشه باید به دقت بررسی شود. اگر 80 درصد بخش بالایی به رنگ كاه بود و بیشتر دانه های بخش پایه در مرحله خمیری سخت بود خوشه آماده برداشت است.

هنگام توده کردن برنج تازه برداشت شده از چه چیزی باید اجتناب کرد؟ چگونه می توان محصول برداشت شده را محافظت کرد؟
هنگام توده کردن برنج تازه برداشت شده باید از باران، گرمای اضافی و صدمات ناشی از جوندگان، پرندگان و آفات جلوگیری کرد. محصول برداشت شده باید دسته دسته شود و در یک مکان خشک به نحوی که انتهای خوشه ها به سمت همدیگر باشد انباشت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت واتساپ
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید
شروع مکالمه
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟
Call Now Button